cerealia کرمانشاه اوقات شرعی باشگاه خبرنگاران جوان

cerealia: کرمانشاه اوقات شرعی باشگاه خبرنگاران جوان کرمانشاه اوقات شرعی اردیبهشت آوریل

چند سالی است که داستان کش‌دار ممنوع‌التصویری بعضی چهره‌ها نقل محافل رسانه‌ای شده است و بسیاری در تایید یا رد آن صحبت می‌کنند. ممنوعیتی که در قانون ریشه ندارد و

دیده شدن ممنوع !

دیده شدن ممنوع !

عبارات مهم : ایران

چند سالی است که داستان کش دار ممنوع التصویری بعضی صورت ها نقل محافل رسانه ای شده است و بسیاری در تایید یا رد آن صحبت می کنند. ممنوعیتی که در قانون ریشه ندارد و به نوعی سلیقه ای اعمال می شود.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته رییس جمهور در همایش بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت حاج سیدمصطفی خمینی در بخشی از صحبت های خود باز غیرمستقیم به مساله ممنوع التصویری اشاره کرد. حسن روحانی در اظهاراتش گفت: سال های ۴۸ و ۴۹ پرسشها فراوان بود و سال های ۵۵ و ۵۶ شرایط مقداری آسانتر شده است بود، ولی در سراسر کشور یک خفقانی حاکم بود. نام، تصویر، عکس، نوار، رساله و نوشته های امام (ره) از قبیل کتاب حکومت اسلامی ممنوع بود و جهت پخش رساله امام، روی جلد نام یکی دیگر از مراجع را می زدند. فکر کردند با این کار امام در جامعه فراموش شده، ولی نمی فهمیدند همه این کارها اثر معکوس دارد. مردم دلداده نهضت اسلامی و رهبری آن بودند و اینگونه اعمال کودکانه در مسیر و راه مردم تاثیری نمی گذاشت.

دیده شدن ممنوع !

درست است که صحبت های رییس جمهور یک یادآوری تاریخی است ولی شاید اشاره ای به حال حاضر هم در بین خطوط آن دیده شود. در قانون اساسی هیچ جا قانونی جهت ممنوعیت و محدودیت افراد به خصوص آن ها که به مبارزه مسلحانه با نظام روی نیاورده اند وجود ندارد. ولی در سال های اخیر شاهد هستیم که جهت بسیاری از شخصیت ها (سیاسی، فرهنگی،اجتماعی، هنری و حتی ورزشی) ممنوعیت هایی اعمال شده است که بسیاری نمی دانند منبع تصمیم گیری کجا و مبنای این تصمیم چه بوده است.

خیلی ها این برخورد را سلیقه ای و بسته به شرایط خاصی دانسته اند که باید وظیفه آن روشن شود. از جمله علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی که در گفت وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که بالاخره مرجع تصمیم گیرنده این محدودیت کجاست؟ گفت: واقعیت این است که من هم نمی دانم این مرجع کجاست! آیا که هنگامی که از دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران پرسش کردیم که مستندشان جهت این مسئله چیست، هیچ پاسخی ندادند. در واقع مرجع تصمیم گیرنده در این رابطه روشن نیست و جهت بنده نیز مشخص نیست که کجاست!

چند سالی است که داستان کش‌دار ممنوع‌التصویری بعضی چهره‌ها نقل محافل رسانه‌ای شده است و بسیاری در تایید یا رد آن صحبت می‌کنند. ممنوعیتی که در قانون ریشه ندارد و

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این سطح از شفافیت را مطلوب می دانید، بیان کرد: خیر! به هر حال باید صریح بگویند که این مرجع کجاست. اگر قوه قضاییه چنین تصمیمی گرفته یا مقامات عالی رتبه نظام گفته اند، باید اعلام شود. آیا که بنده هم دقیقاً نمی دانم این دستور از کجا صادر شده است است.

مطهری که از پیگیرترین افرادر در این زمینه هاست در پاسخ به این پرسش که درصورتی که قصد داشته باشد، عنوان ممنوع التصویری هارا پی گیری کند، به کجا مراجعه خواهد کرد؟ اظهار کرد: در واقع قوه قضاییه باید پاسخگوی این مسئله باشد؛ آیا که هر مجازاتی حتماً باید با حکم قضایی باشد و بدون این که دادگاهی تشکیل شود، متهمان از خود دفاع کنند و حکم قضایی صادر شود، نمی توانیم هیچ کسی را از حقوق اجتماعی اش محروم کنیم..

در اسفند 95 هم علی لاریجانی در پاسخ به سوالی گفت: ضمن روابط برادرانه با قوا هر کسی جای خود تصمیم می گیرد و قرار نیست جای آنها تصمیم گیری کنیم و توسعه اختیارات بدهیم. ما فقط باید عنوان را منعکس کنیم. قطعا مصوبه قانونی را مجلس باید تصویب کند بدیهی است که در این زمینه مصوبه قانونی وجود ندارد ولی بالاخره یک جایی باید تصمیم بگیرد، شما نمی دانید کجاست؟

دیده شدن ممنوع !

مساله ای که روشن است در سخن زیاد بزرگان کشور از جمله روسای قوه مجریه و مقننه بر قانون و تکیه بر آن تاکید شده است ولی کدام قانون؟ قانونی که در واقع وجود خارجی ندارد. توصیه جالب اینجاست که صدا و سیما در بعضی موارد به صورت سلیقه ای از تصویر افرادی که گفته می شود ممنوع التصویر هستند استفاده می کند. به عنوان نمونه پیش از انتخابات که در بررسی ادوار ریاست جمهوری و نخست وزیری که تصویرهای سیدمحمد خاتمی و حتی میرحسین موسوی در گزارش هایی از تلویزیون پخش شد.

در همین زمینه محمود صادقی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی در فروردین امسال در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از تصاویر، صحبت ها و نام سیدمحمد خاتمی تنها در صداوسیما جایز است یا سایر رسانه ها هم می توانند با همان رویکرد آرشیوی به آن بپردازند، گفت: اصل عنوان ممنوع التصویر بودن که اساسا مبنای قانونی ندارد و ما مکررا جهت روشن شدن وظیفه این عنوان پیگیری داشته ایم. وزیر دادگستری نیز پیش تر راجع به اینکه آیا نشریات دانشجویی به بهانه درج تصویرهای یا نام بردن از فردی توقیف شده است اند پاسخ هایی داده اند ولی قرار است این بار به صورت مصداقی به این پرسش پاسخ بدهند.

چند سالی است که داستان کش‌دار ممنوع‌التصویری بعضی چهره‌ها نقل محافل رسانه‌ای شده است و بسیاری در تایید یا رد آن صحبت می‌کنند. ممنوعیتی که در قانون ریشه ندارد و

صادقی افزود البته می توان گفت جای خوشبختی دارد که صداوسیما علی رغم رویه معمول بعضا با همین تصویرهای آرشیوی از بعضی افراد صحبت می کند.

تا پیش از دی ماه 95 و درگذشت مرحوم هاشمی صدا و سیما حتی تصویرهای و اخبار رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام را یا پخش نمی کرد و یا به صورت گزینشی به تصویر می کشد. مسئله ای که بعد از درگذشت او کنار گذاشته شد و هاشمی به یکباره تمام کانال های تلویزیونی را البته جهت مدتی کوتاه تسخیر کرد. این عنوان جهت بسیاری دیگر از شخصیت ها که از قضا زیاد از جناح اصلاح طلب هستند هم مصداق دارد. مثل آیت الله موسوی بجنوردی که هیچ گاه نه مصاحبه ای از او پخش شده است و نه تصویرش در تلویزیون نقش بسته هست. البته هفته گذشته و در همان همایشی که روحانی بحث ممنوع التصویری امام (ره) را مطرح کرد و به صورت زنده از تلویزیون پخش می شد موسوی بجنوردی در تلویزیون نشان داده شد.

دیده شدن ممنوع !

علیرضا رحیمی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران هم اخیرا در این زمینه اظهار کرد: باید ضابطه ممنوع التصویری در صدا و سیما مشخص شود. به هر حال در مورد عملکرد صدا و سیما حساسیت هایی وجود دارد و باید چارچوب منافع ملی در کارها آن مورد توجه قرار گیرد و بازتاب موفقیت های مهم ملی بویژه در حوزه مدیریت شهری از موارد مورد انتظار از صدا و سیما است..

حتی در هفته های گذشته صحبت هایی مبنی بر ممنوع التصویری محمدعلی نجفی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران هم پخش شد. در همین عنوان نجفی در بخشی از نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به سوالی راجع به ممنوع التصویر شدنش گفت: در روز پنج شنبه نشستی با فرماندهان نیروی انتظامی داشتم و حتی مصاحبه ای با شبکه های تلویزیونی انجام دادم. ولی این مصاحبه پخش نشد و با وجود این مسئله شایعه ممنوع التصویری ام را شنیده ام. می خواستم از آقای علی عسکری بپرسم که اگر ممنوع التصویر هستم، فکری کنم. راجع به ممنوع التصویری ام شنیده ام ولی دقیقا نمی دانم این اتفاق افتاده است یا خیر.

البته در بین این شایعات ساعاتی بعد صدا و سیما بخش هایی از همین نشست خبری را پخش کرد تا به شایعات آخر دهد. و بالاخره علی عسگری مدیر شرکت و صدا و سیما نیز در حاشیه جلسه اخیر هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا، مبنی بر اینکه آیا محمدعلی نجفی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران ممنوع التصویر شده است هست، با رد این عنوان گفت: نه؛ جهت چه ایشان باید ممنوع التصویر باشند؟.

با وجود این که حتی طرح چنین موضوعاتی جهت مخاطبان و افکار عمومی حساسیت زا شده است است ، به نظر می رسد بهتر است هر چه سریعتر وظیفه این نوع محدودیت و ممنوعیت های گاه سلیقه ای روشن و مشخص شود کدام مرجع و بر اساس کدام قانون یا مبنایی چنین تصمیماتی را اتخاذ و اعمال می کند آیا که اگر اوضاع بخواهد با همین منوال پیش برود ممکن است هر روز محدودیت های بیشتری جهت بعضی افراد در نظر گرفته شود یا شایعاتی در جامعه انتشار یابد مثل خبری که چند وقت پیش راجع به ممانعت از خروج رییس دولت اصلاحات از منزلش منتشر شد. این گونه رفتارها به قول رییس جمهور ممکن است اثرات تصویر گذاشته و حتی باعث محبوبیت زیاد افرادی شود که برایشان محدودیت به وجود می آید.

واژه های کلیدی: ایران | ممنوع | محدودیت | ممنوعیت | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog